MORE

Fort Lauderdale International Film Festival Schedule

Monday, October 6

Pre Fest Membership Party

• at Blue Martini

6 p.m. — Martinis and Movies Madness Membership Party Free with membership purchase or renewal

Wednesday, October 15

• at Cinema Paradiso

5:30 p.m. — The Long, Hot Summer Prekickoff reception   

Thursday, October 16

• at Cinema Paradiso

5 p.m. — Short Stuff #1: A Day's Work, Animated American, The Double, Struck

6 p.m. — The University of Florida Documentary Institute   

8 p.m. — The Village Barbershop with guests, directors Chris Ford and John Ratzenberger

Friday, October 17 Opening Night

• at Miniaci Performing Arts Center

6 p.m. — Short Stuff #2: 8 Ball, Make My Day, Meet Me at Das Food, Woman in Burka

8 p.m. — Coyote opening night film with guests, Brian Peterson, Brett Spackman, Carley Adams, Marina Valle

9:30 p.m. — Starry, Starry, Night Gala   

Saturday, October 18

• at Cinema Paradiso:

10 a.m. — Gigi

noon — The Flyboys with guest, director Rocco

3 p.m. — Happy-Go-Lucky     

5 p.m. — 32A with special guest, director Marian Quinn

7:05 p.m. — Saving Face with guests, Matt Kern, Jim Kern, and director James Gilmore

9 p.m. — Men's Affair with guest, director Amine Kais

• at Museum of Art /Fort Lauderdale:

3:15 p.m. — Seeking with guests, artist Jonathan Green, the director, and others 

Sunday, October 19

• at Cinema Paradiso

11 a.m. — My Biggest Fan guest, Mildred Levine 

12:45 p.m. — Happy-Go-Lucky     

2:55 p.m. — The 27 Club   

4:45 p.m. — Pussyfoot with guest, director Dusan Sekulovic

6:45 p.m. — A Deal Is a Deal with guest,  producer Gordon Synn

8 p.m. — Animals with guest, director William Szarka

• at Gallery One Hotel

10 a.m. — Chairman's Brunch and Cruise   

Monday, October 20

• at Cinema Paradiso

2:30 p.m. — The Big Country

6 p.m. — Some Came Running   

8 p.m. — Courting Condi  with guest, director Sebastian Daggart

• Late Night Gatherings and After Film Parties

9:45 p.m. — Tarpon Bend Afterparty, free with ticket to Courting Condi

Tuesday, October 21

• at Cinema Paradiso

5 p.m. — Short Stuff #3: And The Winner Is..., The Collingwood Campaign, Frank's Last Shot, Path

6 p.m. — Airplay with guests, directors Carolyn Travis and Chris Fox Gilson

7:45 p.m. — Lifelines with guest, director Rob Margulies

• Late Night Gatherings and After Film Parties

9:30 p.m. — Riley McDermott's Afterparty Free with ticket to Lifelines

Wednesday, October 22

• at Cinema Paradiso

5 p.m. — Short Stuff #4: Desperately Primping Flora, Don't Call Us, Hold, Proud Iza, Running Dragon

6 p.m. — Caught In The Act   

7:30 p.m. — Off Jackson Avenue with guest, director John-Luke Montias

• Late Night Gatherings and After Film Parties

9 p.m. — America's Backyard Afterparty, free with ticket to Off Jackson Avenue

Thursday, October 23

• at Cinema Paradiso

5 p.m. — Short Stuff #5: El Taxista, Omgasm, Sonadores, Speed Dating, Verlaine

6 p.m. — TBA   

7:45 p.m. — Rez Bomb with guests, star Tamara Feldman and director Stephen Simpson

• Late Night Gatherings and After Film Parties

9:45 p.m. — Crazy 8's Afterparty, free with ticket to Rez Bomb

Friday, October 24

• at AMC Coral Ridge

6 p.m. — The Last New Yorker with guest, director Harvey Wang

7 p.m. — I've Loved You So Long   

8 p.m. — Paraiso Travel with guest, director Simon Brand

• at Cinema Paradiso

7 p.m. — When Kiran Met Karen   

9 p.m. — Roxy: The Last Dance includes short films Two Men Kissing and Thirteen Or So Minutes

• at Courtyard Marriot - Fort Lauderdale Beach

10 p.m. — Paraiso Travel Afterparty

Saturday, October 25

• at AMC Coral Ridge

1 p.m. — TBA   

2 p.m. — Dunya and Desie   

3 p.m. — Paraiso Travel with guest, director Simon Brand

4 p.m. — Defenders of Riga with guest, consulate of Latvia in NY Daris Delins, honorary consul

5 p.m. — The Last New Yorker with guest, director Harvey Wang

6 p.m. — Newcastle   

7 p.m. — Synecdoche, New York   

8 p.m. — Whatever Lola Wants     

• at Cinema Paradiso

noon — High School Film Competition   

2:15 p.m. — Needle Through Brick with guest, director Patrick Daly  

4 p.m. — They Came to Play includes short film First Bass 

6 p.m. — Whatever Lola Wants     

• Late Night Gatherings and After Film Parties

9:30 p.m. — Tikki Beach Barge Cruise   

Sunday, October 26

• at AMC Coral Ridge

1 p.m. — O Horten   

2 p.m. — Whatever Lola Wants   

3 p.m. — The Last New Yorker guest, director Harvey Wang

4 p.m. — Newcastle   

5 p.m. — The Last Lullaby with guest, director Jeffrey Goodman   

6 p.m. — Defenders Of Riga   

 

7 p.m. — TBA   

7:45 p.m. — The New Twenty with guest, director Chris Jackson

• at Cinema Paradiso

noon — The Youngest Candidate   

1:30 p.m. — Murder, Spies and Voting Lies (The Clint Curtis Story)  with guest, Clint Curtis

3:15 p.m. — Neshoba with guest, director Micki Dickoff

5:15 p.m. — Boogieman   

6:30 p.m. — Virtual JFK: Vietnam If Kennedy Had Lived   

8:10 p.m. — An Unlikely Weapon   

• Late Night Gatherings and After Film Parties

9:30 p.m. — Four Rivers Contemporary Thai Kitchen Afterparty, free with ticket to The New Twenty or An Unlikely Weapon

Monday, October 27

• at AMC Coral Ridge

4 p.m. — The Last New Yorker

5 p.m. — Cycles   

6 p.m. — Dunya and Desie   

7 p.m. — The Last Lullaby with guest, director Jeffrey Goodman

8 p.m. — Virtually a Virgin   

• at Cinema Paradiso

6 p.m. — Separate Tables

8 p.m. — Zulu Surfrider includes short film Science Gone Wild  

• at Hollywood Playhouse

5 p.m. — Scriptwriting Workshop with Alyn Darnay

7:30 p.m. — Red Work Flow Seminar

• Late Night Gatherings and After Film Parties

9:45 p.m. — Christine's Afterparty, free with ticket to Virtually a Virgin

Tuesday, October 28

at AMC Coral Ridge

6 p.m. — Summer's Tail   

7 p.m. — Cycles   

8 p.m. — Virtually a Virgin   

• at Cinema Paradiso

5 p.m. — 2008 International Collegiate Competition Winners   

7:30 p.m. — One Water   

• Late Night Gatherings and After Film Parties

9:30 p.m. — Crazy 8's Afterparty, free with ticket to Virtually a Virgin or One Water

Wednesday, October 29

• at AMC Coral Ridge

4 p.m. — Summer's Tail   

5 p.m. — Cycles   

6 p.m. — Ocean (Okean)   

7 p.m. — Night Bus   

8 p.m. — Ciao Bella   

• at Cinema Paradiso

7 p.m. — Kassim The Dream with guest, star Kassim Ouma

8:45 p.m. — The Auteur with guest, director James Westby

• Late Night Gatherings and After Film Parties

9:30 p.m. — Christine's Afterparty, free with ticket from Ciao Bella or The Auteur

Thursday, October 30

• at AMC Coral Ridge

5 p.m. — Cycles   

6 p.m. — Night Bus   

7 p.m. — Ciao Bella   

8:45 p.m. — Ocean (Okean)     

• at Cinema Paradiso

6 p.m. — Including Samuel (Closed Caption for Hearing Impaired)   

7:05 p.m. — Under Our Skin     

9 p.m. — The Auteur with guest, director James Westby

• Late Night Gatherings and After Film Parties

9:45 p.m. — Four Rivers Contemporary Thai Kitchen Afterparty, free with ticket to Ocean or The Auteur

Friday, October 31

• at Cinema Paradiso

7:15 p.m. — Undead Cinema   

8 p.m. — Killer Movie  includes short film Science Gone Wild with guest, Killer Movie director Jeff Fisher

10 p.m. — The Blob 50th Anniversary Screening   

Saturday, November 1

• at Cinema Paradiso

10 a.m. — Atom Nine Adventures – Fab! Films for Families   

11:30 a.m. — Screen Actors Guild Indie Workshop

12:45 p.m. — Spaced Invaders Winner of Our "Bigstar.tv" Online Film Competition

12:45 p.m. — Work Of Art, with director Joel Sotolongo and producer Terence J. Lee

2:30 p.m. — Patsy with guests, director Anton Jarvis and cast

4:15 p.m. — The Writer   

6 p.m. — Capers with guests, director Julian Mark Kheel and cast

7:45 p.m. — Lost Everything with guests, director Kim St. Leon and cast

9:30 p.m. — Florida Shorts: Art of Roadkill, Barely a Chance, Casper and Kitty, Chain Letter, Eat Sleep Repeat, In the Presence of Evil, Telling Mackenzie, The Gate, The Last Sunrise

Sunday, November 2

• at Cinema Paradiso

noon — The Statue   

1:30 p.m. — Out Of Balance with guests, director Karl Bardosh and cast

3:30 p.m. — Haberdash (Short)   

3:30 p.m. —Beyond Good and Evil with guests, director Grace Telesco and cast

5:45 p.m. — Terror Inside with guests, stars Cory Feldman, Susie Feldman, Tanya Memme, and director Jozef Lenders

7:15 p.m. — Thrust with guest, director Walter Bohlist

8:45 p.m. — Ready? Ok!   

Monday, November 3

• at Cinema Paradiso

noon — Kodak Seminar

4 p.m. — I Want To Live!

6 p.m. — Satellites and Meteorites     

8 p.m. — Tied To A Chair with guest, director Michael Bergmann

Tuesday, November 4

• at Cinema Paradiso

5:15 p.m. — The Defiant Ones

7 p.m. — Election Night Coverage at Cinema Paradiso. The movies got nothin' on this drama! Two stations on two big screens. Drink and food specials.

Wednesday, November 5

• at Cinema Paradiso

6:30 p.m. — Taos with guest, director Brandon Schmidt

8 p.m. — Play the Game (Centerpiece Film) with guests, stars Liz Sheridan and Paul Campbell, director Marc Feinberg   

 

• Late Night Venue — America's Backyard

9:30 p.m. — Play the Game and Centerpiece Party at America's Backyard   

Thursday, November 6

• at Cinema Paradiso

6 p.m. —Play the Game (Centerpiece Film)     

8 p.m. — Baby Doll. Revisiting a Controversial Classic. Award presentation to special guests, Eli Wallach and Anne Jackson

Friday, November 7

• at Cinema Paradiso

5:45 p.m. — Sita Sings the Blues     

7:15 p.m. — I Do and I Don't  Award presentations to special guests, Jane Lynch and Alexie Gilmore with cast and director also attending

9 p.m. — Fling (formerly titled Lie to Me) with guests, Brandon Routh, Courtney Ford, Steve Sandvoss, cast, and director John Stewart Muller

• Late Night Gatherings and After Film Parties

10:45 p.m. — Automatic Slim's Afterparty, free with ticket to Fling

Saturday, November 8

• at Cinema Paradiso

10 a.m. — Auntie Mame

11:45 a.m. — Zulu Surfrider     

1 p.m. — I Do, and I Don't with guests, Jane Lynch, Alexie Gilmore plus others from the cast and director also attending

3 p.m. — The Map Reader with guest, director Harold Brodie  

5 p.m. — Gospel Hill with guest, director/co-star Giancarlo Esposito

7 p.m. — Strength and Honour Awards presentation to special guest, Richard Chamberlain, with director Mark Mahon

8:45 p.m. — Pants on Fire with guests, director Colin Campbell and star/writer Lee Kirk

Sunday, November 9

• at Cinema Paradiso

noon — Strength and Honour with guests, Richard Chamberlain and director Mark Mahon    

1:45 p.m. — Truth In 24   

3:20 p.m. — Truth In 24   

5 p.m. — Bart Got a Room (Closing Night Film) with guests, star Steven J. Kaplan and writer/director Brian Hecker

6 p.m. — Wrap party at Cinema Paradiso   

8 p.m. — Bart Got a Room (Closing Night Film) with guests, star Steven J. Kaplan and writer/director Brian Hecker

Monday, November 10

• at Cinema Paradiso

5:15 p.m. — It Can't Happen To Me   

6:30 p.m. — No Time For Sergeants

7:30 p.m. — Top Gun Free outdoor screening at Cinema Paradiso

Tuesday, November 11

• at Cinema Paradiso

11:30 a.m. — The Road Home     

12:35 p.m. — Death March of Bataan   

1:45 p.m. — Speed and Angels   

3:20 p.m. — Mayday! Tugs Of War (Europe) with guest, director Robin B. Williams

5:15 p.m. — Baghdad Diary with guest, director Joseph Consentino


Sponsor Content